Haberler

Tüm Haberler

Hemoroid Nedir ?

19.6.2017

Hemoroid Nedir ?

Anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Anüs içinde toplar damalar bulunur ve çeşitli sebeplerden dolayı bu damarlar içindeki basınç artar. Damarlar artmış basıncı dengelemek için genişler ve makat bölgesinden dışarıya sarkarlar. Dışarı sarkmış bu damarlar kırmızı mavi renktedir ve sık sık kanamaya sebep olurlar. Kanamanın sebebi bu damarların tahrip olması sonucu delinmesidir. Hemoroid iç ve dış hemoroid diye ikiye ayrılır. İç hemoroid genellikle fazla ağrı yapmaz, çok ileri evrede olmadıkça sadece aralıklı rektal kanama şeklinde bulgu verir. İleri evrelerde makattan dışarı çıkan ve kendiliğinden veya parmakla normale dönen memeler ortaya çıkabilir. Dış hemoroid ise kendini ağrı ve yanma ile gösterir.

Belirtileri:

-Büyük abdest yapma esnasında kanama.

-Dışkılama esnasında makatta ele gelen şişlikler.

-Makat bölgesinde kaşıntı veya ağrı.

-Makatın dışında kalan ve dokunulduğunda ağrılı şişlikler.

 

Makat çevresindeki rahatsızlıkların belirtileri birbirine çok benzerlik göstermektedir. Doğru tanı ve tedavi için doktorun muayenesi çok önemlidir. Bu bulgunun hassasiyeti nedeniyle sıklıkla şikâyetlerini saklayan hastalar başkalarının kullandığı ilaçlar veya doktorun bilgisi dışında eczanelerden temin edilen ilaçlar ile şikâyetlerini giderme çabası içine girerler. Sık rastlanılan bu durum gereksiz zaman kaybına ve hastalıkların geç teşhisine neden olmaktadır. Hastaların kulaktan dolma tedavi yöntemlerini denemelerini, rahatsızlıklarını önemsemeleri hastalıkların ilerlemesine ve tedavisini daha zor bir aşamaya ulaşmasına neden olmasıdır.

 

Tedavi:

Koruyucu tedavi ve girişimsel tedavi yolları mevcuttur. Muayene bulgularına göre hastanın tedavisi düzenlenmelidir. Dışkılama alışkanlığının düzenlenmesi hijyenik şartların sağlanması, diyetin düzenlenmesi, sıcak suda oturma banyosu ve ilaç tedavisiyle şikayetlerin düzelmesi muhtemeldir. Ancak bu tedaviye rağmen düzelme görülmeyen hastalarda girişimsel yöntemler kullanmaktayız.

 

-Lastik bant yöntemi - Skleroterapi - Isı ile kuagulasyon

- Hemoroidektomi (Açık cerrahi) - Longo yöntemi - Lazer yöntemi.

 

Hemoroid Lazer Tedavisi:

 

Lazerde yüksek ısı taşıyan ışığı basur memesine odaklayıp 2-4 mm derinlik 6-8 mm genişliğinde doku hasarı oluştururuz. Ameliyatla karşılaştırıldığında ağrısız ya da çok az ağrılıdır. Neşter kullanılmadığından kaslarda hasar gelişmez ve büyük abdest ya da gaz kaçırma şikâyeti gelişmez. Doku çıkartıldığında makat darlığı gelişmez. Hemoroidin en konforlu ve zahmetsiz tedavisidir. Ameliyat süresi diğer yöntemlere göre kısadır ameliyattan sonra hasta işine çabuk dönmektedir.

 

Pilonidal sinüs (Kıl Dönmesi ), Anal fistüllerde de uygun hastalarda lazer ile tedavide çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Hastanemizde hemoroid, pilonidal sinüs, anal fistül hastalıklarında lazer tedavisi uygulanmaktadır .Op.Dr.Musluh Hakseven


Facebookta Paylaş Tweetle