Haberler

Tüm Haberler

BEBEK VE ÇOCUKLARDA TAMAMEN KAPALI YÖNTEM İLE BÖBREK TAŞI AMELİYATI

21.11.2016

BEBEK VE ÇOCUKLARDA TAMAMEN KAPALI YÖNTEM İLE BÖBREK TAŞI AMELİYATI

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu ve ateş nedeni ile başvuran 10 aylık bebeğin Op.Dr. Sedat AKYÜZ tarafından muayenesi ve tetkikleri yapıldıktan sonra sol böbrek içinde yaklaşık 15 mm taş olduğu tespit edildi. Hastanın idrar yolu enfeksiyonu tedavi yapıldıktan sonra kapalı ameliyatı planlandı. Lazerle kapalı böbrek taşı ameliyatı başarı ile yapıldıktan sonra birinci gününde  hasta taburcu edildi.

Op. Dr. Sedat AKYÜZ; bölgemizde ilk kez yapılan ve oldukça hassas olan bu yöntem sayesinde 10 aylık bebeğin vücudunda herhangi bir kesi yapılmadan sadece doğal kanallardan tedavi gerçekleştirildiğini belirtti.

Op. Dr. Sedat AKYÜZ son üç ayda  10 aylıktan 14 yaşa kadar değişen bir çok hastada benzer ameliyatı başarı ile gerçekleştirdiklerini,  geçen ay 1,5 yaşında çocuğun sağ üreter alt uçtaki yaklaşık 1,5 cm’lik taşı benzer şekilde kapalı ameliyat yöntemi ile ameliyat edip ertesi gün hastanın şifa ile taburcu olduğunu, normalde bu hastanın kapalı ameliyat yöntemi ile ameliyat etmemiş olsalardı en az bir hafta bu hastanın hastanede yatarak ağrılı bir süreç geçireceğini, aynı zamanda hastanın anatomik  bütünlüğünün korunasını sağladığını belirtti. Özel Batman Dünya Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sedat AKYÜZ çocuk hastalarda da böbrek taşı olabileceğini zamanında çözüm üretilmemesi durumunda böbreği kaybetmesine ve  böbrek nakline kadar sebep olabileceğini söyledi.

 

 

 

 

 


Facebookta Paylaş Tweetle